Meditace mindfulness (meditace všímavosti) je sekulární (nenáboženská) forma meditací vytvořená v sedmdesátých letech minulého století Johnem Kabat-Zinnem na základě inspirace buddhistickou meditační tradicí. Od té doby je praktikována ve stovkách nemocnic, škol a jiných vzdělávacích zařízení po celém světě. Její příznivý vliv na problémy s chronickou bolestí, úzkostí nebo stresem je předmětem širokého vědeckého výzkumu.
Tento kurz meditací mindfulness podle Jacka Kornfielda a Tary Brach se zaměřuje na vytvoření prostoru laskavosti a soucitu ve vztahu k našemu tělu, pocitům, emocím a myšlenkám. Meditace mindfulness přinášejí zklidnění skrze vnímání těla a dechu. Umožňují vytvořit laskavý prostor rozpoznáním a přijetím pocitů, emocí a myšlenek. S těmi je následně možné pracovat jednak s osobnějším pohledem, kdy vnímáme jejich osobní poselství či volání, anebo s určitým nadosobním pohledem, kdy vytváříme větší prostor a odstup. V neposlední řadě se pomocí meditací mindfulness věnujeme aktivnímu rozvíjení laskavosti, soucitu a radosti. Všem těmto přístupům je společný jediný cíl: uvolnění a otevření srdce, těla a mysli.
Během kurzu budeme praktikovat:
– meditaci klidu (body scan, celotělové dýchání)
– meditaci všímavosti RAIN (práce s emocemi, myšlenkami)
– meditaci milující laskavosti
– meditaci v sedě, meditaci v chůzi
Kurz je vhodný jak pro začátečníky v meditacích, tak pro ty, kteří chtějí prohloubit či rozšířit svou meditační praxi. Každé setkání obsahuje úvody k meditacím, vedené meditace, sdílení a dává prostor pro otázky a odpovědi.
Místo: Centrum Manaia, Riegrova 6 Brno
Čas: šest úterních večerů mezi 6.10 a 10.11, 18:30 – 20:00 a jeden celodenní meditační workshop 15.11. Kurz je uzavřený, tzn. lze ho absolvovat pouze celý od začátku. Maximální počet účastníků: 12.
Instruktor: Adam Dubroka, ve výcviku meditací mindfulness u J. Kornfielda a T. Brach (tento kurz je součástí výcviku), od r. 2000 praktikuje meditace pod vedením různých meditačních učitelů z tradice meditací vhledu a zenu.
Cena: 800 Kč za organizaci celého kurzu + dar na podporu instruktora
Přihlášky: posílejte na info@meditacevhledu.cz Rezervace místa na kurz probíhá platbou zálohy 400 Kč.